„Lásko, jsi pěknej hajzl.“

20 PRAVIDEL, JAK ZACHÁZET S MANIPULÁTOREM

Jednání s manipulátorem má svá jasná pravidla! Víte, jaká to jsou?

Máte pocit, že ve Vašem životě pořád něco nehraje a nevíte co? Topíte se v pocitech méněcennosti vůči sobě i svému okolí a cítíte se nedokonale? Máme tu teď téma Nedělej ze sebe oběť!“. Tohle je stále aktuální fenomén, který přišel už cca 15 let zpátky. „Nedělejte ze sebe oběť a vezměte život do svých rukou,“ o tom bych mohla vyprávět.

Co je to oběť? Já si představím oběť trestného činu, takže nějakého maníka probodnutého nožem ležícího v pangejtu, nebo oběť domácího násilí. Nebo si představím ženu, která je oběť domácího násilí, má to těžké a už skoro nevíme co s tím. Taky si představím oběť, která se utápí ve svých problémech a není schopná je vyřešit. Takto to vnímám a myslím si, že takto si to představí i většina lidí, když se řekne oběť“. Jak to vnímáš ty, Kamčo?

Zaujala mě ta oběť domácího násilí. I tam se setkáváme s komentáři typu:

„Nechápu, proč neodejdeš. Asi chceš být oběť.“

Zjednodušeně tohle tvrzení je dnešním centrálním tématem. Jde o klasický názor typu, že nikdo, kdo nechce být oběť, tak oběť není. Pořád čtu a slyším: „Ten kdo nechce být oběť, tak obětí není.“ a je to hodně kontroverzní věc.

DOSTAŇTE VAŠEHO NARCISTU DO KOLEN

10 jednoduchých zbraní pro použití v každodenním životě.

Jak to tedy je?

Ano a ne…. Je strašně důležité podívat se na druhy obětí a „oběti”. Většinou se tímto tvrzením myslí chronický stěžovatel, který je vlečen osudem a permanentně na něm něco nebo někdo páchá příkoří, kterému se nedokáže bránit, je bezradný, vše si bere a všichni mu ubližují a potřebuje se vším pomoci. OK… to je jeden druh obětí.

Když už se bavíme o manipulátorech a konkrétně o narcistických manipulátorech, tak pozor! Toto je i druh narcistického manipulátora, o kterém se taky budeme bavit. V tomto případě naprosto souhlasím s tím, že nikdo není oběť pokud jí nechce sám být. Tito lidé jsou manipulátoři, ale o tom se budeme bavit ještě dál. Chápu, že to lidem leze na nervy. 

Zmiňovaný názor vychází právě z toho, že těchto lidí je spousta a strašně lezou na nervy. Bohužel se tu profanuje pojem oběti ve smyslu příkoří na někom.

Tady se ale budeme bavit o jiných a skutečných obětech. V případě manipulace jde hlavně o oběti psychického a emocionálního nátlaku a týrání. Velice zjednodušeně, tyto oběti v reálu na to vůbec nevypadají a ani se tak necítí.

Většinou ani neví, že jsou obětmi cíleného nátlaku. Mají velký problém ukázat prstem na někoho, kdo jim ubližuje. Skutečná oběť manipulace reaguje úplně obráceně. Tyto oběti mají minimální tendenci si na něco stěžovat.

Jsou přesvědčeni, že jen oni mají problém a musí na sobě makat.

Myslí si, že oni sami svou neschopností způsobují někomu nějaký problém a příkoří.

To si sama živě pamatuju. Bylo to dva roky zpět. Měla jsem deprese, úzkosti a byla jsem zoufalá. Ač se mi navenek dařilo, můj život byl uvnitř naprosto otřesný. Můj život byl v troskách a já se za to ještě styděla. V mých necelých třiceti mi poprvé někdo řekl, že je na mně něco pácháno. To byla pro mě hrozná úleva. Měla jsem pak odvahu si říct, že nejsem úplně neschopná. Toto pro mě bylo hodně hustý a myslím si, že v dnešní době je to velká výzva. Nejde o to hodit vinu na někoho jiného, jako třeba, že rodiče mohou za náš současný neúspěch a podobně. Jde o to se sama zastavit a uvědomit si, že je na mě něco pácháno.

To je právě ten největší oříšek u obětí.

BUĎTE JEDNI Z MÁLA, KTEŘÍ MAJÍ PRAVIDLA PRO JEDNÁNÍ S MANIPULÁTOREM V MALÍČKU

Většina lidí je nezná, a proto jejich komunikace s manipulátory je předem odsouzena k nezdaru.

Žijeme v on-line světě, který je neuvěřitelně krutý a agresivní.

Oběti se stydí samy za sebe a k tomu se přidá ještě fenomén dnešního on-line světa. 

Jde o názor, který se kopíruje z komentáře do komentáře, že chybu musíme hledat vždycky sami v sobě. Nebudeme si tu hrát na svaté a na chudinky. Samozřejmě každá oběť má nějaké predispozice, proč se na tuto funkci hodí. Toto ale nemusí být vždy pravda na 100 %.

Lidé se dnes bojí říct nahlas, že problém opravdu nemusí být ve Vás, ale může sedět vedle Vás.

Může spát vedle Vás v posteli a nemusíte o něm ani vědět. Pokud hledáte chybu intenzivně jenom sami v sobě, tak ji nikdy nenajdete celou. To je práce bez konce a brečíte na špatném hrobu. Opravovat něco na blbém místě nevede nikam. Je to jako hledat klíče pod lampou, protože je tu lépe vidět, než v křoví, kde jsem je ztratil. To ale rozhodně nepovede k jejich nalezení. Pokud jsou klíče v křoví, musíte se tam pustit, i když to křoví nemusí být přátelské a může tam být temno. Je ale potřeba se kolem sebe opravdu podívat! Rozhodně si nezpůsobujeme všechny problémy sami.

To, že se staneme obětí manipulátora, je naše empatická duše a máme pochopení až za hrob a raději bychom si ukousli ruku než bychom na někoho ukázali se slovy: 

„Lásko, jsi pěknej hajzl.“. 

Já tohle téma sleduji na sociálních sítích. Je super, že vzniká hodně profilů psychologů, kteří dávají prostor k diskuzím. Vždy v nich najdu 20 – 30 nešťastných případů. Svět je plný lidí se skleslou hlavou, kteří se svou situaci pořád snaží nějak řešit, ale nedaří se jim to. O těchto lidech můžeme říct, že jsou oběti, ale v jednom slova smyslu to může vypadat, že s tím nic nedělají. Oni ale už nemohou.

Oni vlastně už vyčerpali všechny možnosti, protože sjeli už všechny dostupné semináře na téma sebeláska a seberozvoj a všeho možného, ale je to spíš horší než lepší. Pokud máte kolem sebe manipulátora, tak on nesnese, abyste byli lepší. Ve chvíli, kdy začnete makat na své sebelásce a sebevědomí a nedejbože se Vám začne dařit, tak on použije všechny prostředky Vás opět srazit dolů. Tady tedy zas nikam nedojdete. Co se Vám do sebe podaří nalít, on z Vás zase vycucne, aniž byste to vůbec věděli. Seberozvojem ho budete akorát dráždit, ale sami nikam nedojdete. Je to jak hledat ty klíče pod lampou, které jste ztratili ve křoví.

10 jednoduchých zbraní, které dostanou vašeho narcistu do kolen

Co platí na vašeho narcistu, má vůbec nějaká slabá místa?

Nemůžeme vyloučit ani lidi, kteří nemají partnerský vztah. Jde i o vztahy v rodině (maminka, tatínek, děti, strýc), pracovní vztahy (nadřízený, podřízený, kolega, spoluzakladatel), ale i přátelé a kamarádi.

Spousta lidí se stala obětí už jen tím, že se narodili do takové rodiny. Hodně z nich má strach pustit se do partnerského vztahu. Mají dost bloků a mindráků, proč to nejde a nemá na to mít partnera. Takoví lidé se pak realizují v kruhu přátel. Mezi přáteli je ale taky spousta ksindlu převlečeného za kámoše.

Mohu to jen potvrdit. Sama jsem měla jen práci a přátele. Neměla jsem žádný osobní život. Přišla jsem domů. Doma to vypadalo jak v muzeu. Došla jsem si na záchod a šla spát a ráno jsem zas odešla. Tak to bylo. Hodně z Vás teď sedí kvůli koroně doma. Říkám to vše proto, že tyto vztahy nemusí být přímo u Vás doma, ale mohou působit i na dálku. Je to zrádné.

Ano, každý neřád má schopnost si Vás vyhmátnout. Opakuju, že to není o tom, že je na Vás něco špatně. Jde o to, že jste empatické duše a máte tendenci se starat o ty ostatní. „Starat se” myslím, že Vás lidé zajímají, že s nimi dokážete soucítit. Když má někdo problém, máte tendenci ho upřednostnit před sebou. Na těchto vlastnostech není nic závadného.

Co je trochu problém, že dnes jsme si vetšinou sami sebou hrozně nejistí, i když na sociálních sítích prezentujeme dokonalé profily o báječném životě. Čím jsme nejistější, tím jsme náchylnější k manipulaci. V dnešní době je doopravdy sebejistých lidí strašně málo

Tuhle společenskou nejistotu vidím i na sociálních sítích. Když už na nich někdo napíše, že se mu nedaří nebo je nějakým způsobem nešťastný, objeví se najednou na padesát komentářů, které toho chudáka ještě dorazí. Komentáře typu: „Já už to mám zmáknutý. Měla bys začít u sebe.“ jsou ve skutečnosti skrytě velmi agresivní. Jakmile jen naznačíme nějaký problém, vyrojí se jako vosy tyhle komentáře. To ale doopravdy nesvědčí o tom, že to má někdo zmáknuté. Naopak je na tom ještě hůř, protože jeho obranné mechanismy to nechtějí vidět. Je na tom hůř i než ten dotyčný, který pustil to téma do diskuze, protože ten si svůj problém alespoň uvědomuje. Pokud mám potřebu sebe sama prezentovat jako lepší a ostatní by se měli sami nad sebou zamyslet a sami na sebe se podívat, tak ta agrese není namířená proti dotyčnému. Je namířena proti sobě samým a akorát ji nechceme vidět.

BUĎTE JEDNI Z MÁLA A KOMUNIKUJTE S MANIPULÁTORY ÚSPĚŠNĚ

Jednání s manipulátorem má svá jasná pravidla! Znáte je?

Zas to nesvědčí o ničem jiném, než o totální nejistotě. Dotyčný, který napsal, že řeší nějaký problém, totiž někomu šlápl na kuří oko. Pokud mám na takovou věc potřebu napsat, že mám vše strašně zmáknuté, neznamená to nic jiného, že nemám zmáknutého vůbec nic. Jsme pak zase u té nejistoty. Už to jakým fofrem se tam tolik komentářů objeví, nesvědčí o ničem jiném, než o totálně nejistém celkovém společenském obrázku dnešní doby.

Čím víc nejistých lidí, tím víc “žrádla“ pro manipulátory.

O tématu narcistických manipulátorů se budeme určitě bavit i dál.

Jsou úplně všude. Kam se hrabe korona! Je to „narcistická pandemie“. 

Jo, v zahraničí se tohle už hodně řeší. K nám to přijde standardně tak za pět let. 

Jo, v zahraničí je téma narcistické pandemie jako sociologický problém už i v odborných kruzích. Fakt to není žádná sranda. Není to o jedincích, ale společnost je tím prostě prolezlá. Jak máme tendenci se koncentrovat sami na sebe a svou sebelásku, vrtat se v každém svém prdečku, který není úplně podle našich představ, hnípat a řešit každý pupínek, zdokonalovat se ad absurdum, místo abychom začali sami sebe přijímat jací jsme. Ano, můžeme být v něčem nemožní. A co jako?! Tohle je pro nás ale dnes neúnosné. V tu ránu jsme nejistou společností totálně odsouzeni, protože nemakáme sami na sobě a nechceme na sobě pracovat a jsme hned odsouzeni mezi občany druhé kategorie. Jsme pak v podstatě „mínus“.

Jak bychom na závěr to téma oběti shrnuly a uzavřely, hlavně pro lidi, kteří si teď potajmu dovolí říct: „Asi jsem teda oběť takového chování.“

Pokud jste se v tomhle povídání trochu našli a máte úzkosti, u kterých neznáte příčinu. Pokud makáte na svém sebevědomí, které přes všechnu práci jde někam do kytek a je to spíš horší než lepší. Pokud máte pocity, že už nevíte, kde je pravda, už nevíte ani kde je nahoře a dole. Máte pocit, že blbnete a jste automatické opakovadlo myšlenek druhých a nejste schopni vygenerovat vlastní myšlenku. Možná jste už tak daleko, že už nevygenerujete ani jednu souvislou větu. To není vtip! Sama jsem byla v takové situaci, kdy jsem si už ani nedovolila nějakou myšlenku mít.

Člověk se pak nevědomky dostane do fáze, kdy se vzdáte toho mít myšlenku, protože je to bezpečnější. Aspoň pak nepadnete znova pod kritiku a nebudete si připadat ještě hůř než předtím. Pak už opravdu sami sobě absolutně v ničem nevěříte. Už si ani nedokážete uvědomit, že jste schopni uvažovat. Pokud nějaký z těchto pocitů máte, kdy se plácáte v podobné dezorientaci, kdy neustále řešíte, zda je Vaše chování v pořádku nebo ne.

Zhluboka se zamyslete, jestli nemáte někde ve svém okolí nějaký „vysavač“!

Tyhle příznaky opravdu dost často znamenají, že jste obětí nějakého manipulátora. Manipulátoři pracují skrytě. To není vůbec něco viditelného. O manipulativních postupech si budeme určitě taky povídat. Pokud o nich nemáte žádné povědomí, tak většinou nepoznáte, že Vámi někdo manipuluje.

MOŽNÁ SE TEĎ NACHÁZÍTE VE FÁZI, KDY VÁM PŘIPADÁ NEPRŮSTŘELNÝ

Opravdu tomu tak je? Použijte odzbrojovák, který vašeho narcistu dostane do kolen.

Vůbec není pravda, co čtu na internetu: „Když se mnou někdo manipuluje, tak to přece poznám, ne?!“. Vy poznáte prd, to Vám říkám rovnou! Ano, jsou manipulativní postupy, které jsou zjevné a otevřeně nátlakové. Ty dejme tomu poznáte, ale je jich daleko méně. Ty, které ale skutečně erodují Vaši osobnost až na úplné dno, kdy jako osobnost v podstatě zmizíte, ty pracují skrytě. Tohle ale nepoznáte. Pokud o tom předem nevíte, tak nemáte nejmenší tušení, že se na Vás tady tohle aplikuje. Tyhle postupy probíhají velmi postupně a pomalu a jsou postupně gradující. Vaříte se pak jako žába a nevšimnete si, že už jste po smrti, dokud po ní nejste. Takže je blbost, blbost a zase blbost, že manipulaci poznáme. Pokud netušíte, nepoznáte! A není to Vaše chyba, že nepoznáte!

Manipulace je designovaná na to, abyste ji nepoznali.

Pak jste skutečně obětí nějakého zla, které je na Vás pácháno. Pokud Vy sami nebo někdo z Vašeho okolí patří do kategorie chronických stěžovatelů na shodu okolností a příkoří, která se Vám dějí, tak tady jde naopak o kategorii manipulátora, nikoli oběti. Takový člověk s Vámi zase manipuluje, protože ví, že jste empat, který s ním bude soucítit a snažit se mu pomoci. Když se na tyhle lidi podíváte, všimněte si, že sice řeší spoustu lidí kolem sebe, ale zkuste se naprosto věcně zamyslet nad obsahem toho, co ten dotyčný pořád dokola mele. Zjistíte, že je to vše permanentně o něm. Je to prostě narcistická osobnost a tou svou chudákovostí nedělá nic jiného, než používá jinou strategii, jak Vámi manipulovat. Tihle lidé skutečně nejsou oběti. Pokud Vás tihle lidi serou, tak je to naprosto na místě. Tyhle emoce a vztek jsou v pořádku, ale je potřeba opravdu rozlišovat mezi obětí a „obětí”. O tom, co manipulace dál obnáší si budeme povídat určitě ještě dál.

Amen. Určitě Vám chceme doporučit a připomenout i náš seriál. Je to 32 dílů – otevírač očí s 32 příznaky způsobu chování, které se dnes často aplikují a jsou považovány za normální. Ony ale nejsou normální ve smyslu, že by byly v pořádku. To, že je používá hodně lidí, ještě neznamená, že na Vás toxicky nepůsobí.  Určitě mrkněte na jakofenix.cz/serial 

Jo, dostanete se pak do bodu, kdy se Vám otevřou oči, že se pohybujete někde, kde asi úplně nechcete.

To, že jste obětí teď, ještě neznamená, že jí být musíte.

Bohužel ale cesty, které jsou dnes doporučované, Vám na to fakt fungovat nebudou. To ale neznamená, že žádné cesty nejsou. Ty cesty jsou, ale vedou jinudy. Často až na jiných lidech si uvědomíme, že máme nějaký problém. Proto klidně sdílejte i s kamarády, u kterých máte podezření, že se jich to týká. Podcast si můžete poslechnout také na našem YouTube kanálu Jako Fénix.

Rádi Vás přivítáme i v naší uzavřené Facebookové skupině Jako Fénix – New Life

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video