Může se narcistický manipulátor doopravdy zamilovat?

DOSTAŇTE VAŠEHO NARCISTU DO KOLEN

10 jednoduchých zbraní pro použití v každodenním životě.

Přece to je jasný, ne?! Je to člověk! Proč by se nemohl zamilovat?
Začnu rovnou a na férovku odpovědí na tuto otázku:

Ne, opravdu nemůže. Narcista se zamilovat nedokáže.

Obecně se můžete dočíst, že narcistická porucha osobnosti vzniká nedostatkem lásky a přijetí. A tak si myslíte, že tohle mu nejvíc chybí a když mu to (chudákovi) dáte, všechno bude krásný. No. Nebude.

Také se pravděpodobně ptáte nejen kvůli němu, ale také kvůli sobě.

Jako empatická osobnost hledáte vztah, někoho s kým vám bude dobře, s kým budete tvořit nějaké věci, mít společné zážitky, budete tvořit rodinu, nechcete být sami…motivace jsou různé. Většina z nás tam má primárně: “chci mít někoho rád a chci, aby někdo měl rád mě.”

Jak je to teda v případě vztahu s narcistou?
Protože bez urážky, někteří vypadají jako “Partneři roku”.

U narcistické poruchy chybí schopnost cítit emoce, které se skládají dohromady do toho, čemu říkáme láska. Láska sama o sobě není emoce, je to celá soustava emocí dohromady. A narcisti nejsou vůbec schopní emoce prožívat.

K tomu, abychom dokázali mít někoho rádi, potřebujeme empatii. Potřebujeme toho druhého nějakým způsobem vnímat, alespoň částečně dokázat porozumět tomu, jak se cítí a co prožívá. Narcisti jsou ale neuvěřitelně sebestřední. K tomu, abychom mohli mít někoho rádi, o něj musíme mít zájem. Jenže žádného narcistu nezajímáte.

Ať už jste v jakémkoli vztahu s narcistou, narcistu ostatní lidi nezajímají. Je to hrozně krutý, ale je to tak. Zároveň je to velmi matoucí, protože jsou určité rysy nebo projevy, které ten narcistický partner dělá a vypadají jako láska.

10 jednoduchých zbraní, které dostanou vašeho narcistu do kolen

Co platí na vašeho narcistu, má vůbec nějaká slabá místa?

Narcistu nezajímáte, to je fakt. Nicméně narcista vás potřebuje kontrolovat a potřebuje vámi manipulovat, neustále. Chce proto vědět kdo jste, co na vás platí, na co reagujete, co máte rádi, co nemáte rádi… Všechny tyhle informace potřebuje nasbírat, aby je později použil proti vám. Narcista skutečného láskyplného vztahu není schopen. Nicméně nezbytně nutně pro svoje potřeby potřebuje navazovat partnerské vztahy.

A tyhle vztahy se pokaždé točí ve stejném vzorci, který má tři fáze.

První je fáze “love bombingu”, kterou by často velmi rád přeskočil…je to však nutná povinnost. V této fázi vás bombarduje “láskou”, ale není to proto, že by vás miloval, dějou se tam dvě věci…

O co tam jde? Jak se to vyvíjí dál? Jaké jsou další fáze vztahu s narcistou? Více si poslechněte v našem podcastu:

Může se narcistický manipulátor doopravdy zamilovat?