Sex jako nástroj manipulace

Věříme, že chcete jít brzo k věci, když vidíte název tohoto podcastu. 🙂

Kamčo, setkala jsem se v tématu narcisty a sexu se dvěma protipóly. Varianta první byla: „Ty kráso! Bylo to fakt strašný a sexuální život skoro ani nebyl nebo byl příšerný. Už to nechci nikdy zažít…“ Druhá varianta byla: „Pane Bože, já ho prostě nemůžu opustit, protože to je sex mýho života! Je nejlepší.“ Tak Kamčo, narcista a sex – je to tvoje!

10 jednoduchých zbraní, které dostanou vašeho narcistu do kolen

Co platí na vašeho narcistu, má vůbec nějaká slabá místa?

Máš pravdu. Přesně tyhle dvě varianty tam jsou a nic mezi tím. Bohužel mnohem náročnější je pracovat s tou druhou, kde ten sex je prostě bomba. Sama jsem v narcistických vztazích zažila obě. Přiznám se, měla jsem takových vztahů víc, protože do toho člověk zahučí prostě často znova. Je to ale přesně tak. Buď je to nejhorší nuda na světě nebo je to prostě na nejlepší pecka na světě, ale není tam nic mezi tím. Má to své důvody. V předchozím podcastu jsme se tím už trochu zabývaly, když jsme rozebíraly, jestli se narcista může nebo nemůže zamilovat. Právě konec té otázky byl „nebo mu jde jen o sex?“ a v tomhle případě to přesně sedí. 

Narcista a sex je něco, co úplně nejde dohromady, i když je to ten nejlepší sex na světě. 

Je to pro lidi těžké pochopit, protože pod pojmem narcista si většina lidí představuje toho sebestřednýho jedince, kterej prostě není empatickej, nekouká na ostatní a jde si jen za svým. Lidi si představují, že tohle se děje i v té oblasti toho sexuálního uspokojení. Aby si lidově řečeno prostě udělal to svoje.

Co často řeším s klientama i ve facebookové skupině jsou otázky typu: „To on asi vůbec není narcista. Ten sex je úplně úžasnej. Mám pocit, že vůbec nemyslí na sebe. Naopak je to v podstatě celý o mně. Jak jde tohle dohromady?

Jde to dohromady skvěle! První věc, kterou si musíme říct a uvědomit je, že sex je pouze podmnožina intimity jako takový. Intimita a narcista nejdou naprosto dohromady, ať ta na emocionální úrovni, tak i ta na fyzické úrovni. I to fyzično je každému narcistovi nepříjemné a každý narcista to odmítá! Tady se nám právě dělí ty výkony v posteli na dvě části.

Řekněme ta upřímnější skupina, ten špatný sex, otevřeně demonstruje svou nechuť k tělesnému kontaktu jako takovému. Pak je tu ta druhá skupina, která je chytřejší nebo daleko více kalkuluje nebo je to třeba i skupina tzv. somatických narcistů, kteří si na fyzičnu staví základ svého narcismu. Tyhle skupiny pak sex používají jako geniální manipulativní nástroj. V posteli pak vůbec nejde o Vás ani o nějakou intimitu. Proč je to teda tak geniální a je to jakoby o Vás je fakt, že narcista nejde ani tolik po svém vlastním tělesném sexuálním uspokojení. Upřímně, pokud si to může udělat u obrazovky porna sám, tak je úplně nejspokojenější.

To, po čem jde, je kontrola, kontrolovat a řídit Vás a Vaše emocionální energie.

Narcista potřebuje být nejlepší. Tím úžasným sexuálním výkonem si vlastně splní všechny tyhle potřeby takže tu opravdu nejde ani tolik o to, aby byl sám sexuálně uspokojen. Orgasmus pak může klidně vynechat, protože daleko větší uspokojení má z toho, jak Vy ho vynášíte do nebes a říkáte mu, že je vynikající a nejlepší. Největší orgasmus má z toho, jak na něj emocionálně reagujete a jak mu ty emoce vracíte, který on ve Vás tím vším vyvolává. Hlavně Vás má absolutně pod kontrolou a to nejenom v posteli, ale i následně, protože tady pak vzniká totální závislost na sexu s ním.

Takové to: „Nechci a nemůžu ho opustit, protože bych přišla o ty úžasné zážitky.“

K tomu geniálnímu sexu mám zkušenost svou i svých klientek. Pokud se taková věc odehrává třeba v ložnici, kde máte zrcadlové skříně a pokud se nevěnujete chvíli sobě a pozorujete ho, tak si zatím všichni, kdo to zkusili, všimli, že pozoruje sám sebe v tom zrcadle. 

To je úplně ujetý. To je jak ten příklad narcise, co se vzhlížel v hladině.

Jo, pozoruje sám sebe, jak je dobrej.

Mám v čerstvé paměti dvě kámošky, který nejdřív neříkaly nic. Nejdřív to bylo v posteli dobrý a pak tři měsíce neříkaly vůbec nic. Bylo mi to divný, protože se o tomhle spolu bavíme. Pak z nich začalo padat, že s nima nespí.

To jsem říkala o té manipulaci. Nejdřív se vytvoří v oběti návyk a závislost na sexu a pak to utne. On sám to totiž nepotřebuje. Pro něj to je nástroj, jak tu oběť řídit, aby dělala, co on chce. Je to jen odnímací záležitost. Nebo pokud se narcista vrací po rozchodu zpátky, používá právě ten geniální sex k tomu vrácení se zpátky. Pokud je dost chytrý a somatický, aby dokázal takové výkony, tak to namotání oběti zpátky je pak hrozně snadný. 

To jsem se právě chtěla zeptat. Pak tu je takové to: „Ne, my už se rozešli. Jsme už jen takoví ti kamarádi s výhodami.“ Co má tohle za úskalí pro tu empatickou oběť?

Jako každý jiný kontakt s narcistou je to v tom, že tady jsou otevřené dveře, že jste spolu vůbec v kontaktu a ještě takhle emocionálně mu dává možnost to vše rozvíjet dál a je tu velká možnost, že se oběť zas “namotá“. Je tu vždy riziko, že s tou obětí bude manipulovat dál. Je to vlastně něco jako platidlo.

10 jednoduchých zbraní, které dostanou vašeho narcistu do kolen

Co platí na vašeho narcistu, má vůbec nějaká slabá místa?

To je smutný. Koukám, že to je nejčastější věta mých podcastů.

Je to smutný, ale je to realita, kterou je dobrý si uvědomit. Ten druh narcistů, pro který je intimita noční můra a dodávají ji jen v té první fázi toho “lovebombingu“, když to teda musí být, protože by to jinak nebylo přesvědčivé, je v tomhle směru aspoň upřímný, protože jakmile má možnost, tak s tou intimitou zase skončí. Tohle ale není zdaleka tak nebezpečné, jako ty bombové sexuální výkony, které jsou “zaměřené“ na tu oběť, o kterou ale ve skutečnosti nejde, kdy se u toho narcista pozoruje sám apod.

Další téma je potomstvo. Nemalá skupina narcistů používá výrobu dětí jako manipulativní nástroj, aby se jim oběť nevzdálila příliš daleko. Ano. 

Dokonce i to, že si s obětí pořídí děti, je manipulativní nástroj a používá ho obrovská spousta narcistů, žen i mužů.

Ty jsi říkala, že sex zásobí toho narcistu nějakou energií a pozorností. Možná by stálo za to říct, jak takový narcista funguje. Proč vůbec tohle potřebuje?

Určitě doporučuji poslechnout si předešlé podcasty, kde je tohle téma podrobně rozebráno. U narcisty opravdu nejde o někoho, kdo by se vzhlížel v zrcátku. Většina narcistů ani nějak extra přitažlivě nevypadá. Většina narcistů opravdu nevypadá jako vyfešákovaný a arogantní Ivánek vzhlížející se v zrcátku. Tihle jedinci sice existují, ale je to jen malinká podmnožina všech narcistů, kteří se mezi námi inkognito pohybují. Oprostěte se od svého vlastního empatického uvažování. Tihle lidé sami sebe uvnitř vnímají neskutečně prázdně. Tím, že je tam ta obrovská prázdnota, potřebuje narcista nezbytně a nutně, abyste na něj reagovali.

Když na něj reagujete, tak mu dáváte pocit, že vůbec existuje. Takže on tu energii potřebuje. Tenhle pocit, že existuje, získává z toho, že na něj reagujete emocionálně, že vůči němu máte alespoň dočasnou natolik silnou vazbu, že ve vás dokáže ty emoce vyvolat. Vazbou myslím i to, že ho potkáte na silnici, on vás vytočí a v autě na něj pak zavoláte „Debile!“. Už to je emocionální reakce. Už tohle ve vás vyvolá emoce, které mu jsou samozřejmě je krátkodobé zásobičky, které mu nedávají přežít. Právě proto narcisti vstupují do vztahů. Nemusí si tak hledat stále nové lidi, kteří na ně budou reagovat. Ačkoli jim intimita nic neříká a je jim proti srsti, narcisti vstupují do intimních vztahů, aby si zajistili trvalý a spolehlivý přístroj na emocionální energii ve formě jejich partnera, který pro ně není nic než “kafemašinka“. Přesně ví, kde zmáčknout čudlík, aby vypadly buď pozitivní nebo negativní emoce. Když jsme u sexu, tak to je čudlík na to pozitivní palivo. V případě odebrání je to zas čudlík na spoustu negativního paliva. Takhle narcisti fungujou a tohle je jejich základ. Sex je tedy vynikající nástroj na dodávky, pokud je narcista natolik kalkulativní nebo somatický, že mu na té tělesné schránce záleží. Není to nic jiného než manipulativní nástroj.

Je to smutné, ale je to tak.

U toho druhého typu to zas často vede k tomu, že se ho oběť snaží intimitě naučit. Narcista často říká: „Já tohle neznám. Já to ještě nezažil.“ Oběť se pak může přetrhnout v roli učitelky a toho, kdo mu dá lásku a přivede ho k ní. Tam je to pak zas ze druhé strany, kdy se oběť snaží tu intimitu vykřesat a probudit lásku a technicky ho to naučit. Často narcista tvrdí, že nemá zkušenosti a jde na vše obráceně. „Ty jsi ta pravá a jediná, kdo mi tu lásku dal.“ Svezení se k odmítání intimity, tam jde většinou pomaleji. Intimita je pak odebírána postupně, kdy nejen sex, ale veškerý tělesný kontakt mizí. Každá oběť se pak snaží přemýšlet nad tím, kde se stala chyba a co dělá špatně. Oběť se pak snaží kontakt zas navázat, být opět přitažlivá. Pro narcistovu potřebu řídit, dřít emoce a celkově dominance je to opět geniální manipulativní nástroj. Pracuje se s tím úplně stejně. Pokud se oběť dostatečně snaží, dostane nějakou tu odměnku v podobě, že se něco zase probouzí, pak je jí to zas odebráno. 

DOSTAŇTE VAŠEHO NARCISTU DO KOLEN

10 jednoduchých zbraní pro použití v každodenním životě.

No co na to říct…

…že to je takové, jaké to je. Mimochodem odmítání sexu zvlášť u narcistek je úplně brutální poté, co si pořídí ty děti. Zvlášť v dnešním světě a kultu dítěte je každý schopný ten důvod: “pečujeme o dítě a dítě musí být s matkou,“ odkývat, takže je ještě legitimní. Tak je ten nástroj úplně vražednej. Dítě v posteli, táta na gauči a podobně.
Jo, hustý témata. Tohle budeme otevírat i nadále. Každopádně my Vás zveme na stránku jakofenix.cz, najdete tam checklist – takový testík, dále seriál o toxických vztazích, blog a spoustu dalších zajímavých materiálů. Děkujeme a těšíme se na vás u dalšího tématu.

Podcast si můžete poslechnout také na našem YouTube kanálu Jako Fénix. Rádi Vás přivítáme i v naší uzavřené Facebookové skupině Jako Fénix – New Life

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video