Vidím už vážně věci, které nejsou???

MOŽNÁ SE TEĎ NACHÁZÍTE VE FÁZI, KDY VÁM PŘIPADÁ NEPRŮSTŘELNÝ

Opravdu tomu tak je? Použijte odzbrojovák, který vašeho narcistu dostane do kolen.

„Asi už jsem vážně cvok a vidím už i to, co neni, ale …“ Touhle větou začíná téměř každý první rozhovor s lidmi uvězněnými v blízkém vztahu s narcistickým partnerem.

„Eh, já nevim … asi s ničím … je to celý takový … (hluboký povzdech) … já FAKT nevim …“, zní typická odpověď na mou úvodní otázku „S čím Vám můžu pomoct?“

Ano. Je to přesně tak. Vztah s narcistou je jedna velká PAKÁRNA. Akorát s tím „drobným“ zádrhelem, že TEN PROBLÉM JSTE, podle všeho, VY.

Alespoň tomu všechno nasvědčuje. Je chytrý, je vtipný, je šarmantní, je galantní, je velkorysý, je úspěšný, nade všechno vás miluje … je zkrátka okouzlující. Někdo takový by přece … !? Zato vy vedle něj – zoufalý, depresivní, do morku kostí vyděšený zkrachovalec bez kouska sebedůvěry a sebeúcty (a je úplně jedno, že jste třeba navenek i úspěšnější než on, s tím pocitem to nemá paradoxně nic společného), potácející se v „nelogických“ návalech úzkosti a paniky a za každou cenu usilující alespoň navenek zachovat dojem, že všechno je naprosto v pohodě. Divoce žárlíte na všechny okolo něj a v hlavě Vám donekonečna víří všechny jeho výroky, které by se daly v kostce shrnout jako „Seber se laskavě! Jsi naprosto k ničemu! Jsi jako koule na noze, kterou s sebou musím všude vláčet a za kterou se stydím! Ale z nějakýho důvodu tě miluju a jsem charakterní člověk, takže to s tebou vydržím, i když je to děsný. Nechápu sice, co se to s tebou stalo, ale chováš se jako hysterickej magor a jsi zralá na psychiatra!“ Stydíte se za sebe a stydíte se o svém stavu i komukoli říct. Navíc by vám stejně nikdo nevěřil … akorát byste tím všem kolem jenom potvrdila, že vážně magor jste. Někdo takový by přece … ?!

10 jednoduchých zbraní, které dostanou vašeho narcistu do kolen

Co platí na vašeho narcistu, má vůbec nějaká slabá místa?

A tak jste s tím SAMA.

Nikdo kromě vás neví, jak strašný máte STRACH se vůbec jenom pohnout, z kolika neviditelných ran bez přestání KRVÁCÍTE a jak na každém svém kroku TRPÍTE.

A především vůbec netušíte, JAK JSTE SE SEM VLASTNĚ DOSTALA.

Pokud je vám tenhle příběh nápadně povědomý, ale stále nemáte jistotu, zodpovězte si zcela upřímně následujících pár otázek. Nad každou z nich se zastavte, zamyslete a sledujte své reakce. Emocionální i tělesné. I když už v celé té mlze možná dávno pochybujete o své příčetnosti, zdravém úsudku a schopnosti rozlišit realitu od fikce, vaše tělo nelže. Vyslyšíte-li ho, řekne vám naprosto přesně, na čem jste. Navíc vám otevře cestu ven z mlžné temnoty, zpátky domů ke své „příčetnosti“ a vnitřnímu uvědomění.

 • Nacházíte se v permanentních pochybnostech o tom, co je vlastně ve vašem životě reálné a skutečné?

 • Máte pocit, že vaše sebedůvěra a sebeúcta od doby, co jste ve vztahu s touto osobou, klesla na nulu nebo snad dokonce i pod ni?

 • Cítíte se často zraněná (cítíte bolest) a/nebo rozzlobená?

 • Máte pocit, že ve vašem vztahu chybí reciprocita? Že dávat a přijímat je přinejmenším silně nevyváženo?

 • Máte strach vyjádřit svůj názor nebo nesouhlas z obavy před fyzickým či psychickým násilím nebo jinou formou odplaty? Že když se ozvete, bude všechno ještě horší?

 • Zanedbáváte udržování kontaktů s přáteli a/nebo rodinou, protože se to vašemu partnerovi nelíbí? Zdráháte se s nimi komunikovat a mluvit s nimi v jeho přítomnosti (na doslech) i o zcela neutrálních věcech?

 • Máte pocit, že vás váš partner na každém kroku sleduje a pozoruje jako Velký Bratr?

 • Cítíte se, jako byste žila ve vězení?

 • Kontroluje vás na každém kroku a reaguje agresivně při sebemenší ztrátě kontroly (pasivní agrese je také agrese), takže mu pro jistotu už dopředu hlásíte i že jdete na záchod a co tam budete dělat?

 • Ztratila jste většinu svých kontaktů a přátel, abyste mohla obětovat celý svůj život svému partnerovi?

 • Začali se k vám lidé kolem vás (možná i včetně vaší rodiny a nejlepší kamarádky) poznenáhlu chovat jinak? Nedokážete to přesně definovat, ale vnímáte, že se na vás dívají se shovívavým soucitem a/nebo tichým pohrdáním?
 • Nesete vinu za úplně všechno, co se ve vašem i jeho životě negativního děje?

 • Přestala jste zahrnovat svého partnera do svých plánů kvůli jeho trapnému nebo ztrapňujícímu chování?

 • Máte pocit, že váš partner zcela postrádá (přinejmenším pozitivní) emoce? Přičemž zloby, vzteku, žárlivosti, závisti a agrese (bez ohledu na formu) je tam vždycky víc než dost?

 • Zaznamenali jste, že váš partner se vám nikdy od srdce a upřímně neomluvil nebo nejevil žádnou zásadní lítost nad svým chováním?

 • Pokud jste citově nebo fyzicky v bolesti, vykazuje váš partner známky nelibosti, netrpělivosti až nenávisti? Postrádá naprosto veškerou empatii a vřelost a jenom netrpělivě čeká, až se dáte konečně zase dohromady a budete zase k použití?

 • Máte pocit, že se vám nic neděje, a přesto jste v neustálém napětí a neustále bojujete o přežití?

Pokud odpověď na kteroukoli z těchto otázek rezonuje s vaší zkušeností, buďte k sobě, prosím, empatičtí a laskaví. Ačkoli hodně partnerů ve vztazích s narcisty pochází z rodin, které je činí zranitelnými vůči tomuto druhu chování, téměř každý může být vtažen do manipulativních narcistických tenat. Vykazujete-li následující vlastnosti, je bez předchozí průpravy téměř nemožné odolat, pokud se ocitnete v narcistově „hledáčku“. Zkuste zachovat zbytky vaší kvapem ubývající integrity a sebeúcty a zkuste si uvědomit, že narcista vyhledává lidi, kteří

 • jsou upřímní a čestní
 • jsou empatičtí, vnímaví a citliví (čím více, tím lépe)
 • mají zájem o ostatní, záleží jim na nich, starají se o ně a dávají jim přednost před sebou
 • jsou slušní a zdvořilí
 • byli už „popáleni“ nějakým jiným narcistou v minulosti, jsou proto náchylnější k narcistickým svodům a (paradoxně) jim umožňují jít jim snáze rovnou „po krku“. Byli byste ohromeni, kolik lidí do toho spadne znova a znova.

Zkrátka lidi, jako jste vy …

NEJSTE CVOK.

A NEVIDÍTE VĚCI, KTERÉ NEJSOU.

DOSTAŇTE VAŠEHO NARCISTU DO KOLEN

10 jednoduchých zbraní pro použití v každodenním životě.

Věřte zpátky a znovu vlastním očím a uším a neváhejte se k nám připojit ve facebookové skupině NEW LIFE. Ráda vás u nás uvítám 🙂

Nejste v tom sami. Společně nalezneme cestu ven a ZPÁTKY DOMŮ 🙂

A ještě jedna poznámka závěrem – text píšu v ženském rodě, protože to je ten výrazně častější případ. Vůbec to ale neznamená, že to nemůže být obráceně. Ani to není žádná výjimka. Pánové, kteří jste se v textu poznali, klidně si to přeložte po svém a jednotlivé rody podle skutečnosti upravte 🙂 … Děkuju za pochopení 🙂