Vidím už vážně věci, které nejsou???

„Asi už jsem vážně cvok a vidím už i to, co neni, ale …“ Touhle větou začíná téměř každý první rozhovor s lidmi uvězněnými v blízkém vztahu s narcistickým partnerem.

„Eh, já nevim … asi s ničím … je to celý takový … (hluboký povzdech) … já FAKT nevim …“, zní typická odpověď na mou úvodní otázku „S čím Vám můžu pomoct?“

Ano. Je to přesně tak. Vztah s narcistou je jedna velká PAKÁRNA. Akorát s tím „drobným“ zádrhelem, že TEN PROBLÉM JSTE, podle všeho, VY.

Alespoň tomu všechno nasvědčuje. Je chytrý, je vtipný, je šarmantní, je galantní, je velkorysý, je úspěšný, nade všechno vás miluje … je zkrátka okouzlující. Někdo takový by přece … !? Zato vy vedle něj – zoufalý, depresivní, do morku kostí vyděšený zkrachovalec bez kouska sebedůvěry a sebeúcty (a je úplně jedno, že jste třeba navenek i úspěšnější než on, s tím pocitem to nemá paradoxně nic společného), potácející se v „nelogických“ návalech úzkosti a paniky a za každou cenu usilující alespoň navenek zachovat dojem, že všechno je naprosto v pohodě. Divoce žárlíte na všechny okolo něj a v hlavě Vám donekonečna víří všechny jeho výroky, které by se daly v kostce shrnout jako „Seber se laskavě! Jsi naprosto k ničemu! Jsi jako koule na noze, kterou s sebou musím všude vláčet a za kterou se stydím! Ale z nějakýho důvodu tě miluju a jsem charakterní člověk, takže to s tebou vydržím, i když je to děsný. Nechápu sice, co se to s tebou stalo, ale chováš se jako hysterickej magor a jsi zralá na psychiatra!“ Stydíte se za sebe a stydíte se o svém stavu i komukoli říct. Navíc by vám stejně nikdo nevěřil … akorát byste tím všem kolem jenom potvrdila, že vážně magor jste. Někdo takový by přece … ?!

A tak jste s tím SAMA.

Nikdo kromě vás neví, jak strašný máte STRACH se vůbec jenom pohnout, z kolika neviditelných ran bez přestání KRVÁCÍTE a jak na každém svém kroku TRPÍTE.

A především vůbec netušíte, JAK JSTE SE SEM VLASTNĚ DOSTALA.

Pokud je vám tenhle příběh nápadně povědomý, ale stále nemáte jistotu, zodpovězte si zcela upřímně následujících pár otázek. Nad každou z nich se zastavte, zamyslete a sledujte své reakce. Emocionální i tělesné. I když už v celé té mlze možná dávno pochybujete o své příčetnosti, zdravém úsudku a schopnosti rozlišit realitu od fikce, vaše tělo nelže. Vyslyšíte-li ho, řekne vám naprosto přesně, na čem jste. Navíc vám otevře cestu ven z mlžné temnoty, zpátky domů ke své „příčetnosti“ a vnitřnímu uvědomění.

 • Nacházíte se v permanentních pochybnostech o tom, co je vlastně ve vašem životě reálné a skutečné?

 • Máte pocit, že vaše sebedůvěra a sebeúcta od doby, co jste ve vztahu s touto osobou, klesla na nulu nebo snad dokonce i pod ni?

 • Cítíte se často zraněná (cítíte bolest) a/nebo rozzlobená?

 • Máte pocit, že ve vašem vztahu chybí reciprocita? Že dávat a přijímat je přinejmenším silně nevyváženo?

 • Máte strach vyjádřit svůj názor nebo nesouhlas z obavy před fyzickým či psychickým násilím nebo jinou formou odplaty? Že když se ozvete, bude všechno ještě horší?

 • Zanedbáváte udržování kontaktů s přáteli a/nebo rodinou, protože se to vašemu partnerovi nelíbí? Zdráháte se s nimi komunikovat a mluvit s nimi v jeho přítomnosti (na doslech) i o zcela neutrálních věcech?

 • Máte pocit, že vás váš partner na každém kroku sleduje a pozoruje jako Velký Bratr?

 • Cítíte se, jako byste žila ve vězení?

 • Kontroluje vás na každém kroku a reaguje agresivně při sebemenší ztrátě kontroly (pasivní agrese je také agrese), takže mu pro jistotu už dopředu hlásíte i že jdete na záchod a co tam budete dělat?

 • Ztratila jste většinu svých kontaktů a přátel, abyste mohla obětovat celý svůj život svému partnerovi?

 • Začali se k vám lidé kolem vás (možná i včetně vaší rodiny a nejlepší kamarádky) poznenáhlu chovat jinak? Nedokážete to přesně definovat, ale vnímáte, že se na vás dívají se shovívavým soucitem a/nebo tichým pohrdáním?
 • Nesete vinu za úplně všechno, co se ve vašem i jeho životě negativního děje?

 • Přestala jste zahrnovat svého partnera do svých plánů kvůli jeho trapnému nebo ztrapňujícímu chování?

 • Máte pocit, že váš partner zcela postrádá (přinejmenším pozitivní) emoce? Přičemž zloby, vzteku, žárlivosti, závisti a agrese (bez ohledu na formu) je tam vždycky víc než dost?

 • Zaznamenali jste, že váš partner se vám nikdy od srdce a upřímně neomluvil nebo nejevil žádnou zásadní lítost nad svým chováním?

 • Pokud jste citově nebo fyzicky v bolesti, vykazuje váš partner známky nelibosti, netrpělivosti až nenávisti? Postrádá naprosto veškerou empatii a vřelost a jenom netrpělivě čeká, až se dáte konečně zase dohromady a budete zase k použití?

 • Máte pocit, že se vám nic neděje, a přesto jste v neustálém napětí a neustále bojujete o přežití?

Pokud odpověď na kteroukoli z těchto otázek rezonuje s vaší zkušeností, buďte k sobě, prosím, empatičtí a laskaví. Ačkoli hodně partnerů ve vztazích s narcisty pochází z rodin, které je činí zranitelnými vůči tomuto druhu chování, téměř každý může být vtažen do manipulativních narcistických tenat. Vykazujete-li následující vlastnosti, je bez předchozí průpravy téměř nemožné odolat, pokud se ocitnete v narcistově „hledáčku“. Zkuste zachovat zbytky vaší kvapem ubývající integrity a sebeúcty a zkuste si uvědomit, že narcista vyhledává lidi, kteří

 • jsou upřímní a čestní
 • jsou empatičtí, vnímaví a citliví (čím více, tím lépe)
 • mají zájem o ostatní, záleží jim na nich, starají se o ně a dávají jim přednost před sebou
 • jsou slušní a zdvořilí
 • byli už „popáleni“ nějakým jiným narcistou v minulosti, jsou proto náchylnější k narcistickým svodům a (paradoxně) jim umožňují jít jim snáze rovnou „po krku“. Byli byste ohromeni, kolik lidí do toho spadne znova a znova.

Zkrátka lidi, jako jste vy …

NEJSTE CVOK.

A NEVIDÍTE VĚCI, KTERÉ NEJSOU.

Věřte zpátky a znovu vlastním očím a uším a neváhejte se k nám připojit ve facebookové skupině NEW LIFE. Ráda vás u nás uvítám 🙂

Nejste v tom sami. Společně nalezneme cestu ven a ZPÁTKY DOMŮ 🙂

A ještě jedna poznámka závěrem – text píšu v ženském rodě, protože to je ten výrazně častější případ. Vůbec to ale neznamená, že to nemůže být obráceně. Ani to není žádná výjimka. Pánové, kteří jste se v textu poznali, klidně si to přeložte po svém a jednotlivé rody podle skutečnosti upravte 🙂 … Děkuju za pochopení 🙂

SERIÁL O TOXICKÝCH VZTAZÍCH

Komentáře