MĚL BYCH NA SOBĚ ZAČÍT PRACOVAT
[ Váš narcista a VY ]

Jak si zvýšit sebevědomí, sebehodnotu a sebelásku, když vás narcista svými manipulacemi neustále sráží k zemi

„Ty jo, půlka března, měla bych konečně začít hubnout do plavek …“ zaslechnu před sebou ve frontě v supermarketu. Zvednu oči, dívám se na celkem významně korpulentní, rezignovaně a na lehkou depresi vyhlížející asi pětatřicátnici, která je autorkou té kouzelné věty. A hlavou mi okamžitě proběhne myšlenka: „Kolik březnů už asi tuhle větu opakuje, aniž by se cokoliv stalo?“

Je jaro, kdekdo počišťuje kdeco. Což takhle si jednou pro změnu taky trochu proházet obsah toho baťohu, který nosíme dennodenně v hlavě, a vyrazit do letních dnů pěkně nalehko?

ZAČÍT MŮŽEME PRÁVĚ SVOU SOUKROMOU SBÍRKOU MĚLBYCHŮ

MĚLBYCHOVÉ. Urputní pronásledovatelé a vyčítalové, kteří nám bez přestávky sedí za krkem a sledují každý náš pohyb. Také je znáte? Takové ty malé četníky, vždycky připravené zvednout prst a upozornit nás, že „Zase jsi zklamal. Měl bys už konečně …“ Jsou neúnavní.

V toxickém vztahu, kde nám náš narcista určuje a diktuje v našem životě prakticky všechno, máme takových MĚLBYCHŮ na zádech celou krosnu a dalšími MĚLBYCHY k prasknutí nacpaný skříně. No, abychom k sobě byli úplně upřímní – kdybychom za svůj život posbírali všechny MĚLBYCHY, které nám do něj všichni manipulátoři našeho života od jeho samotného začátku naládovali, táhneme jich ve své hlavě a na svých zádech celý vagón.

Asi nemusím nijak zvlášť rozebírat a rozmazávat, co takový vagón plný MĚLBYCHŮ, kterým nejsme, nikdy jsme nebyli a zřejmě nikdy nebudeme schopni dostát, dělá s naším sebevědomím a sebeláskou. Jak naše sebevědomí, tak naše sebedůvěra, sebejistota a sebeláska svorně ruku v ruce a bok po boku klesají den za dnem stále hlouběji ke dnu jako legendární Titanic.

Navíc jsou to, slovy Járy Cimrmana, potvory, které vám všude vlezou a strašně rychle se množí. A systematicky nám podkopávají sebevědomí.

NO JO, ALE JAK NA NĚ?

Doporučovaná taktika, podle které postupuje většina lidí, je sestavit si priority, plán a postupovat krok za krokem ke stanoveným cílům. Teď mě nejspíš ukamenujete, ale moje zkušenost říká, že tohle úsilí obvykle nikam daleko nevede.

Zcela upřímně, náš narcista si s tím dal a nejspíš ještě dává dost usilovnou práci, aby tohle seberozvojové úsilí nikam nevedlo. Jeho manipulace a sabotáže sice nejsou na první pohled vidět, jejich výsledkem je ovšem naprosto spolehlivě náš neúspěch a ještě horší propad do

 • pocitů méněcennosti
 • pocitů neschopnosti
 • nulové sebehodnoty
 • úzkosti až opakovaných panických atak
 • viny
 • studu a zahanbení
 • pocitů selhání
 • sebevýčitek, že jsme všechny kolem sebe zase znovu zklamali …

ŽE VÁM TO NĚCO NEPŘÍJEMNĚ PŘIPOMÍNÁ?

No bodejť!
Za všemi těmi pocity přece stojí váš narcista!
Případně všichni naši narcisti a manipulátoři našeho života sborem!
A dali si s tím opravdu pěknou práci!
Tak to by bylo jenom s podivem, kdyby tolik jejich vynaloženého úsilí nakonec nepřineslo výsledky !!! 😊

TAKŽE JEŠTĚ JEDNOU … JAK TEDY NA NĚ?

Postup, který se osvědčil mně osobně i mnoha mým klientům, vychází z principu vyklízení šatníku nebo garáže.

 1. Vezmeme si k ruce dvě krabice – jednu malou s nápisem „OPRAVDU CHCI“ a jednu pořádně objemnou, označenou štítkem „VYHODIT“. Můžete použít papír a tužku, skutečné krabice, vyrobit si koule ze starých novin a nadepsat si je nebo se jakkoli jinak u toho vyblbnout … kreativitě se meze nekladou. Ale nenechávejte si to všechno jenom na bázi imaginárních myšlenek. Mnohem účinnější je zvolit nějakou metodu, na kterou si můžete fyzicky sáhnout.
 2. Vysypeme všechny své MĚLBYCHY na jednu hromadu.
 3. Uchopíme jednoho MĚLBYCHA po druhém do ruky, zblízka si ho prohlédneme a zařadíme do správné krabice.

PŘIPRAVENI? JDEME NA TO!

Napřed se podíváme, do které kategorie náš MĚLBYCH patří.

 1. DIKTÁT ZDRAVÉHO ROZUMU

  Většinu exemplářů v téhle kategorii budou zřejmě tvořit MĚLBYCHOVÉ typu zdravého životního stylu. Budou mít trička s nápisy „Musím zhubnout“, „Měl bych začít jíst zdravě“, „Od zítřka začínám běhat“, „Nutně potřebuji chodit dřív spát“, „Měl bych méně vysedávat u počítače a chodit víc ven“, „Konečně musím přestat kouřit“, a podobně. Jsou to věci, které bychom řekli, že nám velí zdravý rozum. Přesto je však většina z nás sabotuje. Nabízí se proto položit si u každého z nich otázku:

  A OPRAVDU TO CHCI UDĚLAT?
  A JSEM OCHOTEN ZAČÍT NA TOM HNED TEĎ SYSTEMATICKY PRACOVAT?

  Tak. A jsme u prvního velkého rozhodnutí. Ano, nezdá se vám to. Přestože vám to velí zdravý rozum, uvnitř víte dobře, že ono chci vám tam tak nějak chybí. Takže se zhluboka nadechněte … a VYHOĎTE HO! Prostě se na něj vykašlete! Ano, myslím to naprosto vážně. Třeba pro něj jen ještě nenadešel ten správný čas. Stejně to neděláte, tak ho nechte plavat, už na něj nemyslete a už se tím netrapte. A klidně ho na cestě do krabice doprovoďte nahlas proneseným „PROSTĚ HUBNOUT ZATÍM NECHCI A NEBUDU!“

 1. MĚL BYCH SE ZMĚNIT, ABY …

  Tady opatrně! Tihle MĚLBYCHOVÉ jsou často naplnění velmi nestabilní, třaskavou směsí. Do téhle skupiny patří všichni MĚLBYCHOVÉ, které „děláme“ kvůli někomu druhému. Ať už vědomě nebo podvědomě, z vlastního přesvědčení nebo pod nátlakem. Jsou to ona „rozhodnutí“ kvůli někomu druhému se změnit.

  Tady je rozhodování o něco složitější a otázek o něco víc.

  První věc, na kterou je potřeba si důkladně a upřímně posvítit:

  O JAKOU ZMĚNU SE KONKRÉTNĚ JEDNÁ? … a … V JAKÉM ROZSAHU?

  Jasně, že všichni se vzájemně jeden druhému přizpůsobujeme, abychom spolu mohli existovat. Přesto je v jednotlivých „přizpůsobeních“ značný rozdíl.

  Jedna věc je změnit návyk a začít si po sobě odnášet špinavé hrnky od počítače do myčky nebo začít uklízet boty hned po příchodu do botníku místo aby zůstaly rozkopnuté prostřed předsíně.

  A úplně jiný sport je „chtít se změnit“ ze své podstaty. Vtěsnat vysoce flexibilního a spontánního chaotika do podoby vždy plánovaného a předvídatelného prototypu účetního, protože to je ten typ, po kterém vaše milovaná nebo váš šéf (jinými slovy – váš narcista) touží a který jediný je ten pravý a akceptovatelný. Takhle napsáno to zní možná přitaženě za vlasy, ale ze zkušenosti vím, že je to jev mnohem častější než vypadá.

  Nejedná se tedy o jednoduchou změnu návyku? Má ta změna jít mnohem víc do hloubky vaší osobnosti a toho, kdo „od podstaty jste“? Máte / musíte se v něčem de facto fundamentálně změnit, abyste vyhovovali a byli toho vztahu tím pádem hodni?

Pak se zkuste zhluboka a upřímně zamyslet a

ZODPOVĚDĚT SI NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:

 • Opravdu se chci pouštět do vztahu, ve kterém se budu muset neustále kontrolovat?

 • Uvědomuji si, že pokud se musím „předělávat“, pak ve skutečnosti můj partner nemiluje mě, ale můj zkreslený obraz?

 • Stojí mi takový vztah skutečně za to nekonečné úsilí a riziko?

 • Je to opravdu, ale opravdu to, co od svého života čekám a co chci?

Myslím, že po zodpovězení otázek už budete vědět přesně, jak s MĚLBYCHEM naložit.

A ještě jeden postřeh ze zkušenosti – velmi často se ukazuje, že se vyplatí to RISKNOUT. Lidé obecně, životní partnery nevyjímaje, dokážou mnohem více ocenit, když jste přirození, pevní a „držíte pohromadě“ než když si vás můžou uplácat jako plastelínového panáčka. RISKNĚTE TO a BUĎTE SVÍ. V konečném důsledku na tom jenom vyděláte 😉😘❤

 1. MĚL BYCH CHTÍT

  Po náročném rozhodování trocha úlevy.

  Tuhle kategorii rozpoznáme snadno. Pokud si položíme otázku „Proč bych to měl chtít dělat?“, odpověď vypadá nějak takhle:

  • „protože tak se to dělá …“
  • „protože tak je to správně …“
  • „protože takhle se to v naší rodině dělalo vždycky …“
  • „protože všichni …“
  • „protože časopisy/televize/internet jsou plné …“
  • „co by na to řekli …“
  • nebo ještě úplně nejlíp „… protože to tak je!“

  TAK TUHLE KATEGORII MŮŽETE HÁZET DO KRABICE NA SBĚRŇÁK ROVNOU!

  MÁME ROZTŘÍDĚNO? VÝBORNĚ!

JAK SE TEĎ CÍTÍTE?

Úleva? 🥳👍   Pak jste šťastný člověk, srdečně vám gratuluji a přeji hodně úspěchů na cestě za uskutečněním MĚLBYCHŮ z krabičky „OPRAVDU CHCI“ ✌💪😎

Nebo teď sedíte, se smíšenými pocity pozorujete krabici „VYHODIT“ a hlavou se vám honí otázka:

„NEMĚL BYCH SI JÍ PŘECI JENOM NECHAT? Třeba někde na půdě? Nebo alespoň ještě jednou znovu přebrat? Co kdyby …?“

Pak jste na tom jako většina. Vím, že to není lehké. Sama jsem si stejnou čistkou kdysi prošla a provádím jí pravidelně dodnes.

Ale ruku na srdce a do svědomí … 😘 nikdo vás nevidí:

CO TAK ZÁSADNÍHO A NEGATIVNÍHO

se ve vašem životě stane,

KDYŽ SE NA NĚ VÁŽNĚ VYBODNETE

a celou tu bednu hodíte do popelnice?

VŮBEC NIC !!!

Stejně ty věci neděláte! Akorát se jimi neustále trápíte, pronásledujete a žerete jimi zbytečně energii a sebedůvěru, kterou budete nutně potřebovat k uskutečnění svých skutečných cílů, které na vás čekají v krabici „OPRAVDU CHCI“.

VYKAŠLETE SE NA VĚCI, 

KTERÉ DĚLAT NECHCETE.

SOUSTŘEĎTE VEŠKEROU SVOU ENERGII

K TOMU, ČEHO DOSÁHNOUT

SKUTEČNĚ CHCETE VY OSOBNĚ.

HRAJTE SVOU VLASTNÍ HRU A

PŘESTAŇTE MANIPULOVAT SAMI SEBE.

VYKAŠLETE SE NA VĚCI, KTERÉ DĚLAT NECHCETE.

SOUSTŘEĎTE VEŠKEROU SVOU ENERGII K TOMU, ČEHO DOSÁHNOUT SKUTEČNĚ CHCETE VY OSOBNĚ.

HRAJTE SVOU VLASTNÍ HRU A

PŘESTAŇTE MANIPULOVAT SAMI SEBE.

Je mi jasný, že se to mnohem snadněji říká, než provádí. Když je vám váš narcista neustále před duší a za zadkem a obratně manipuluje všemi nitkami vašeho života, je to prakticky nemožný. Mission Impossible, kterou by s tímhle zadáním snad nedal ani Tom Cruise. A nebojte se, vím přesně, o čem mluvím 😊 Znám to ze svojí vlastní a zcela osobní zkušenosti až moc dobře 🙄🙈

Takže taky vím, že ta úplně první věc, kterou člověk prostě udělat MUSÍ, je zaseknout ty manipulace a odstavit narcistu v tomhle smyslu mimo hru. A potom už bez manipulátora zakouslýho do krku se do toho s plným nasazením pustit.

A proto znovu vřele doporučuju začít pořízením ZÁCHRAŇÁKU. Utnout jeho manipulace a celýho narcistu odstavit na vedlejší kolej. Jednou provždy. A zhluboka se konečně znovu (nebo možná vůbec poprvý)

SVOBODNĚ NADECHNOUT ❤😘❤

Prakticky zaměřený online návod, jak efektivně komunikovat s narcistou
Prakticky zaměřený online návod, jak efektivně komunikovat s narcistou a nenabíhat si…

A, samozřejmě, pokud se vám kolem vašeho narcisty, celkově tématu narcismu, toxických vztahů a manipulace vyrojily nějaké další otazníky, nezapomeňte

Protože s největší pravděpodobností odpovědi na svoje miliony otazníků rojící se ve Vaší hlavě najdete právě TADY ❤

Držím vám všechny palce, co mám … a jsem na tý cestě s vámi ❤

Kamila Kmecová - zakladatelka a autorka projektu JAKO FÉNIX
Kamila Kmecová
Zakladatelka a autorka projektu JAKO FÉNIX
 

Je Vám projekt JAKO FÉNIX v něčem užitečný nebo Vás prostě jenom zaujal?

DEJTE NÁM LIKE a SDÍLEJTE

Komentáře

Přidat komentář

 • ZEPTEJTE SE NÁS

  Máte ještě v hlavě nějaké otazníky ohledně narcismu, narcistů a toxických vztahů vůbec? Zeptejte se a my Vám je zodpovíme ;-)

 • Rubriky
 • Štítky